kolmapäev, 19. august 2009

Naistekas versus meestekas

Väga lühikese aja jooksul lugesin läbi kaks täiesti erinevat raamatut - Mai Loogi "Minu Tai" ja Mihkel Raua "Musta pori näkku".
Ütleme nii, et teosed on väga nende autorite nägu, üks pakatamas naiselikust sensuaalsusest ja teine vulgaarsest matšolikkusest. Mai Tai raamatu võtsin kätte, kuna mind huvitas tema isiksus. Esimene mulje Maist oli vastandlik - filosoofiadoktor, kelle arvates naine on seks-subjekt. Pärast ühe temaga tehtud intervjuu lugemist hakkasin temast peaaegu juba aru saama ja otsustasin raamatu läbi lugeda lootuses sealt veelgi tema isiksuse põnevaid tahke avastada. Ja tuleb tõdeda, et pärast lugemist ma olen temast ikka sama kaugel kui Barack Obamast. Kuidagi pealiskaudne tundus kogu see ligi 300-leheküljeline virrvarr pidudest ja kostüümidest, bikiinidest ja basseiniäärsetest fotosessioonidest.

Mihkel Raud jõudis oma robustse rokkeeposega mulle märksa lähemale. Kogu oma rämeduses tundus ta olevat aus. (Olgugi, et tema kirjeldatud tegelaskujud võivad mõned seigad ehk kahtluse alla seada - inimese mälu on selektiivne ja subjektiivne ning erinevad inimesed mäletavad ühtsama sündmust niiehknaa erinevalt.) Raamatust ridu haarates tundsin neis ära sellesama Mihkli, kelle mõningat ülbet üleolekut telepildi vahendusel tundma olin õppinud. Irooniat ja sarkastilist huumorit jagus Mihklil terve raamatu vältel nii teiste kui ka enese kohta. Teisalt polnud raamat minu jaoks nii šokeeriv, nagu meediakõmust kiirelt olin järeldanud. Pigem vastupidi - usun, et nii mõnedki elus ette tulnud krõbedad seigad oli Mihkel raamatust välja arvanud. Võib-olla sattus see raamat minu kätte lihtsalt õigel ajahetkel (loe: kõik raamatut himustanud kliendid olid selle juba läbi lugenud), aga mulle meeldis! See raamat oli nagu heavy metal ise - kõik nõustuvad, et see pole ilus, aga on teatud seltskond, kes seda täiel rinnal naudib.

Üks:null meestekate kasuks!


P.S. Erinevalt Mai raamatust meeldivad mulle temaga tehtud intervjuud ja tema arvamuslood. Vt: http://buduaar.ee/Article/article/5916
http://www.ekspress.ee/2009/01/22/areen/6346-mai-loog--tai-filosoofiline-janku
http://www.epl.ee/artikkel/466520

2 kommentaari:

Tere, hea blogilugeja! ütles ...
Autor on selle kommentaari eemaldanud.
Urge raamatukogu ütles ...

Mmm, ma ei saa enda "poriraamatule" mitte jaolegi. Kõikseaeg on järjekord!