esmaspäev, 30. märts 2015

Lapsed, kes saavad varakult täiskasvanuks

Roy Jacobsenilt on eesti keelde tõlgitud kaks teost: "Imelaps" ja "Nähtamatud".  Mõlemast raamatust kumab autori ääretult sümpaatne ja soe suhtumine lastesse. Tema lapsed on tõsise ellusuhtumisega, südamlikud ja asjalikud, seistes elus silmitsi probleemidega, mis täiskasvanulegi keerulised.
Romaani "Nähtamatud" tegevus toimub Põhja-Norra väikesaarel - nii väikesel, et sel elab vaid üksainus perekond - ligikaudu sada aastat tagasi. Saarel, kus talved nii karmid, et torm võis lambad merre puhuda, tuli ellujäämiseks teada nii mõndagi ja muidugi kõvasti tööd rabada. Peategelane Ingrid oskab juba varases lapseeas palju rohkem, kui temavanused tavaliselt.
"Hahasuled on kõige hinnalisem ja müstilisem asi, millega nad kokku puutuvad. Neid võib peos hoida ja kõigi meeltega tunda, et need on paljas õhk, ja siis peo uuesti lahti teha ja vaadata, kuidas need halliks pilveks tagasi paisuvad, justkui ei oleks midagi juhtunud. /.../ Ingrid armastab udusulgi, esiotsa tahab ta nendega ainult mängida ja ajab väikesel pingil, mille ääres nad istuvad, kõik sassi.. Ent siis avastab ta, et kui hoida ühes käes puhastamata udusulgede palli ja teises puhastatud udusulgede palli, ei ole kuidagi võimalik puhastamata sulgi mitte ära puhastada, need on nii hirmsasti oksaraage ja rohtu ja tillukesi merikarbitükikesi täis, et selle teadmisega ei saa elada, ilma et hinge heidaksid. 
Seda õpetas talle ema, ta palus Ingridil istuda kinnisilmi ja puudutada ettevaatlikult neid kaht peotäit udusulgi, üht, mis puhastatud, ja teist, mis puhastamata, kuniks ta ise loeb valjusti numbreid, ja ta jõuab vaevalt kümne või üheteistkümneni, kui näeb tütre naeratusest, et too on asjast aru saanud. Siis ütleb ema, et nüüd oled sa õppinud midagi, mis jääb sulle eluks ajaks meelde." 
"Nähtamatud" on raamat, mida võib korduvalt lugeda. Kiiresti või hoopiski aeglaselt, mõtiskledes tegelaste, nende tausta ja omavaheliste suhete üle.

"Imelapsest" on tore ülevaade Lugemissoovituste blogis
"Nähtamatud" Lääne-Virumaa keskraamatukogu blogisKommentaare ei ole: