teisipäev, 6. oktoober 2015

Paberilt kinolinale*


Frank McCourti "Angela tuhk"  on karmivõitu autobiograafiline romaan, mille sündmused toimuvad  Iirimaa suure nälja ajal 1930.-tel. Esmalt nägin tegelikult filmi, selle keel, näitlejatööd ja ihuni tungiv pidev külm vihm avaldasid säärast mõju, et lugesin ühe jutiga ka raamatu läbi. Soovitan kõikidele, kelle arvates elu Eestis on hädaorg.
Raamatust: http://vaikus-on.blogspot.com.ee/2010/06/frank-mccourt-angela-tuhk.html

Robert Ludlumi meisterliku põnevusromaani "Bourne'i identiteet" põhjal tehtud film on küll suuresti lihtsustatud, kuid mitte vähem põnev. Mälu kaotanud ja end tagaaetava rollis avastavat peaosalist mängiv Matt Damon on hea vaheldus kandiliste või kivinägudega action-staaridele ja Franka Potenke naispeaosalisena meeldivalt värske nägu. Ja see filmimuusika! 
Chuck Palahniuki "Kaklusklubi" ja selle põhjal tehtud samanimeline film on piisavalt erinevad, et tutvuda lähemalt mõlemaga. Tegemist on mõistagi nn meestekaga, aga mulle meeldib selle juures hoopis psühholoogiline vaatenurk - lõpuks ei saagi päris täpselt aru, kas peategelasi on kaks või on üks teise alter ego. Film annab seejuures üsna ilmse vastuse, kuid raamat jätab rohkem ruumi lugejal endal lahenduseni jõuda.Charles Frazieri "Cold Mountain" on vastupidiselt eelmisele pigem naiselik lugu armastusest, ootusest, kannatustest, aga ka naiste uskumatust vaprusest. Tegevus toimub Ameerika kojusõja ajal ja linnatüdruk Ada peab talus  toime tulema nii naiste- kui meestetöödega, oodates samas sõjast koju oma kallimat. Meeldisid mõlemad, kuid lugesin raamatu enne läbi ja ei leppinudki päriselt filmi valitud näitlejatega.Annie McSchmidti "Viplala lood" on mu lapsepõlve absoluutne lemmik! Iseenesest vahva, et Viplalast ekraniseering tehti, kuid ma vist ei julge seda vaatama minna kartuses, et see ei küündi raamatu tasemeni. Või kes teab, äkki siiski...

* Raamatukogu samateemaline väljapanek tutvustab mitmeid teisigi teoseid, mis filmiks saanud.

Kommentaare ei ole: