pühapäev, 10. jaanuar 2016

Kui sa oled järele jäänud

Ühel päeval haihtub maailmast korraga miljoneid inimesi. Keegi ei tea, kuhu või miks. Tom Perrotta jutustab oma teoses "Allesjäänud" sellest, kuidas ülejäänud sellega toime püüavad tulla. Seejuures ei püüa ta ambitsioonikalt ja laia joonega haarata kogu inimkonda, vaid kitsendab vaadet, pühendudes väikese Mapeltoni linna linnapea perekonna elu kirjeldamisele. Ühelt poolt annab see katastroofile isiklikku mõõdet juurde, kuid teisalt jäi kripeldama küsimus, mis sündis samal ajal mujal. Suurt pilti Perrotta ei maaligi. Samas oleks vaade väljapoole olnud võrdluseks päris huvitav.
Mapeltonist kadus sadakond inimest. Osa elanikest usub, et tegu oli jumaliku ülesvõtmisega ja maa peale jäid nö leftover'id, jäänused. Fanaatilisemad uskujad kogunevad sektidesse ja hoolitsevad selle eest, et end nähtavaks teha ning mitte lasta ülejäänutel unustada ja eluga "normaalselt" edasi minna. Ülesvõtmise teoooriat ei toeta aga asjaolu, et haihtunud "headel kristlastel" olid kapis üpris prisked luukered, mille päevavalgele tirimiseks on üks kohalik mees oma kuludega koguni sopalehe asutanud.

Oli päris huvitav lugemine, aga kokkuvõttes ei suhestunud ma ühegi tegelasega ega elanud talle ülearu kirglikult kaasa. Minu jaoks jäi teos kuidagi liiga jutustavaks. Raamatu põhjal on hiljaaegu valminud telesari "The Leftovers", mis tundub üsna loogiline, sest heaks stsenaariumiks on materjali küll. Vahest leiaksin näitlejate kaasabil sarjast selle ihaldet suhestumise, kes teab?

Tutvustus kirjastuse Varrak kodulehel.
Tartu linnaraamatukogu lugemissoovituste blogis tutvustab teost Kaja Kleimann.

Kommentaare ei ole: