neljapäev, 28. aprill 2016

Halastamatud ülejäänud inimkonna vastu

Kas olete vahel imestanud, kuidas mõni inimene elab ja käitub nii, nagu tal poleks üldse südametunnistust? On täiesti võimalik, et tal polegi, kuna ta on sotsiopaat. Raamatu "Sotsiopaadid meie ümber" autori Martha Stouti väitel näitavad uuringud, et lääne ühiskonnas puudub südametunnistus tervelt neljal protsendil elanikest. See tähendab, et iga 25. inimene sinu tutvusringkonnas on tõenäoliselt sotsiopaat. Hirmutav, kas pole?
Siiski ei tähenda südametunnistuse puudumine automaatselt, et inimesest saab mõrvar või mõni väiksema kaliibriga kurjategija. Kuid sellistel isikutel puudub emotsionaalne kohusetunne, mis neid teiste elusolenditega seob. Neil puudub võime armastada. Me võime ju mõelda, et oleks mugav elada ilma südametunnistuse hääleta, minnes oma eesmärkide saavutamiseks kasvõi üle laipade. Kuid kas sisemine tühjus ja üksindus, mis sellega kaasnevad, on ikka seda väärt?
Autor on teoses üsna lihtsas keeles selgitanud sotsiopaatia olemust ja selle päritolu, tuues oma praktikast elulisi näiteid. Sotsiopaati pole lihtne ära tunda - ta võib olla õel intrigant, aktiivne ärimees või hoopiski naise kulul elav laiskvorst. Samas on olemas tunnusmärgid, millele Stout tähelepanu juhib - kui oled huvitatud, kuidas eristada südametunnistuseta inimesi ja kuidas tuleks nendega käituda, on see raamat just sulle.

Kommentaare ei ole: