teisipäev, 19. juuli 2016

Milles peitub "kakaraamatu" edu?

Saksa teadlase Giulia Endersi teos "Võluv soolestik" meenutab mõnes mõttes Pilvi Üllaste lasteraamatut "Lugu kahest vereliblest" - autorid on inimkeha anatoomiat ja füsioloogiat käsitlenud, lähenedes sihtgrupile märkimisväärse osavusega. Üllaste valis muinasjutuvormi, Enders aga huumori. Seejuures ei ole saadud teadmised sugugi vähem väärtuslikud formaalsest haridusest, vahest isegi vastupidi - jäävad nii rohkemgi meelde.

Endersi lõbusa tooni taga on aga põhjalik ülevaade, kuidas meie soolestik töötab ja kes seal elavad. Ajakirjanduses näib tooni andvat diagnoosipõhine lähenemine, mis sisaldab enamasti lihtsaid näpunäiteid, kuidas toimida ühe või teise seedehäire puhul. Kes raamatust sääraseid otsib, peab kardetavasti pettuma. Küll aga saab sealt hulga baasteadmisi, mis edaspidi neist õpetusist aitavad välja sõeluda tõsiseltvõetavamad.
Kui eelmainitule lisada autori õe Jill Endersi vahvad illustratsioonid ja veidi mõelda, kui oluliseks teemaks on muutunud tervis, eriti ülekaal, siis ei tulegi teadmine, et "kakaraamat"* juba mõnd aega müügiedetabelite tipus mõnuleb, suure üllatusena.

*Termin pärineb kolleegilt, kellele raamatu pealkiri ei meenunud.

Kommentaare ei ole: