teisipäev, 9. august 2016

Raske lihtne elu

Roy Jacobseni "Valge laam" on järg raamatule "Nähtamatud". Tegevus toimub Teise maailmasõja lõpuaastatel, kui Norra on veel sakslaste poolt okupeeritud. Peategelane Ingrid on naasnud Norra looderannikul asuvale tillukesele kodusaarele ja püüab seal talve hakul üksinda, kõikide raskuste kiuste ellu jääda. Üksindust ei ole talle siiski kauaks määratud, peagi saab Ingrid endale seltsiks põhjatulistatud Saksa laevalt saarele jõudnud ohvri.

Norra rannikul oli tuhandeid imepisikesi saari, mida asustas ränkrasket tööd tegev rannarahvas. Autor on öelnud, et   tänaseks pole alles enam ühtki ning elu neil saartel on märkamist väärt. Lakooniliselt ja suuri sõnu tegemata maalib ta pildi karastunud ja kartmatust Põhjamaa naisest, kes tahtejõu ja lootuse toel püüab oma kodule taas elu sisse puhuda.

Romantikahõngust, mida aimus Ingridi lapsepõlvele pühendatud "Nähtamatuist", pole järjes enam suurt midagi järele jäänud, kui vahest lühike armastuslugu välja arvata. On vaeva ja rassimist, meeleheidetki, kuid seejuures üsna vähe pisaraid. Arvatavasti ei jäänud pisarate jaoks sellise elu juures aega ega energiat. Elu, mis oli tänasest nii palju raskem, aga mitmeski mõttes palju lihtsam.

P. S. Kui teile meeldib lugemise juures üllatusmoment, jätke raamatu tagakaanel olev tutvustus vahele.


Kalakuivatusrestid Lofootidel
Reine kaluriküla

Kommentaare ei ole: