esmaspäev, 16. jaanuar 2017

Mihkel Raua "ellujäämise õpetus"

Mihkel Rauda võib iseloomustada mitmeti, aga kindlasti mitte sõnaga "igav". Tavapärane ega igav pole ka tema raamat "Kus ma olen ja kuidas sina võid palju kaugemale jõuda". Selle lugemiseks on õige mitu viisi - sobib lihtsalt meelelahutuseks, kuid ka autorisse süüvimiseks ja tõepoolest isegi eneseabiraamatuks. Teoses jagatud nõuandeid on Mihkel elus ise kasutanud ja jagab kogetut talle omases mahlakas, kohati ropuvõitu keeles, mis raamatu skeletile toredasti liha ja pekki lisab. Muidugi ei pruugi kõik tema soovitatu kõikidele sobida, kuid mõne tera leiab siit kindlasti igaüks - kasvõi mõne hästi unustatud vana. Näiteks selle, et rööprähklemine ei ole kõige tõhusam viis tööd teha. Et kriitika on alati lahmiv ja sellest ei tasu üldse välja teha. Et midagi saavutada, peab esmalt selge olema, millised on eesmärgid. Et emakeele grammatika on tähtis.
Mihkel Raud võib olla oma sõnaseadmises irooniline ja isegi halastamatu, kuid seda samavõrd iseenda kui teiste suhtes. Enese üle nalja heitmine (olevat küpse inimese tunnus) on üks põhjus, miks mulle see raamat meeldis. Ka autori avameelsus ja julgus näidata maailmale oma pehmemat, haavatavat poolt. Seejuures ei kaota raamat oma usaldusväärsust nõuandeõpikuna, sest jagatud on hulgaliselt viiteid kirjandusele. Vürtsikas mihkelraualikus kastmes jõuavad "ellujäämise õpetused" ehk ka nendeni, kes muidu säärastest teostest kui katkust hoiduvad.


Pikemalt Eveliisi blogis: https://estonianwithabackpack.com/2016/10/30/kas-mihkel-raud-teeb-mind-kumme-korda-kuulsamaks/

Kommentaare ei ole: