reede, 29. september 2017

Surm Shetlandil

Kui sulle meeldivad põnevuslood, mis on karged ja külmad, meenutades lumekorraga kaetud hämarat maastikku, kus pead iga sammu kobamisi astuma, kuni lõpuks kaame talvine valgus hämarusest läbi murdma hakkab, on Ann Cleevesi "Ronkmust" just sinu jaoks.
Sündmuspaigaks valitud Shetlandi saarestik keset kalki Põhjamerd on troostitu, kuid samas hubane paik, kus elanikud üksteist tunnevad. Seda enam vapustab kohalikke teismelise tütarlapse mõrv. Peamised kahtlusenooled lastakse lendu  veidra vanamehe Magnuse suunas.

Lugu ei ole midagi erakordset, sündmuste areng on aeglane ja algusest peale on selge, et olulisim kahtlusalune mõrva tegelikult ei sooritanud. Vahest ootasin pisut lähemat vaadet inimese kalduvusele süüdistada seda, kes on "teistsugune", kuid sellele ei olnud üldse rõhku pandud. Küll oli aga toredaid kirjeldusi Shetlandist ja sealsest eluolust. Kas teadsid näiteks Up Helly Aa pidustustest?

Uurija Jimmy Perez on muserdunud joodikdetektiividele päris hea vaheldus. Sooja südamega (vahest liigagi!), aga samas nutikas kuju. Kel huvi, võib tema tegemistele kaasa elada ka BBC telesarjas "Shetland":

Kriitiline pilk raamatule: http://rabarberibulvar.com/raamaturabandus/ann-cleeves-ronkmust/

Kommentaare ei ole: