neljapäev, 12. oktoober 2017

Oleme posijate usku rahvas?

Geoloogiadoktoril ja lugupeetud professoril Anto Raukasel oli raamatu "Ebateadusest ja imekividest" kirjutamiseks mõjuv põhjus - tema arvates on eestlaste usk kividesse, posijatesse jms hookuspookusesse läinud üle igasuguse mõistliku piiri (http://www.ohtuleht.ee/815536/anto-raukas-vaita-et-kivikestega-saab-vahki-ravida-on-kuritegu). Raamatus tutvustab ta mitmesuguseid "nn imekividest mineraale" lähemalt, loetledes üles ka nende väidetavad raviomadused. Teaduslikult pole enamik neist tõestust leidnud, kuigi inimesed on mitmesuguste hädade vastu kividelt abi otsinud juba aastatuhandeid. Autor aga ei eita nn imekivide psühholoogilist toimet.
Saame teada, mis vahe on kivimil ja mineraalil, missuguseid erinevaid kristallilihve kasutatakse ja - oh üllatust, leiame ka tabeli õnnekividest kalendripäevade kaupa.
Veidi tuleb raamatus juttu ka selgeltnägijaist ja nende õpetustest, samuti on lehekülgi pühendatud 80.-tel aset leidnud nn Merivälja UFO-juhtumile, mis autori hinnangul oli rahva lollitamine.

Isiklikult oodanuks selliselt teoselt rohkem viiteid allikmaterjalidele, kasvõi selleks, et võimaluse korral nendega tutvuda. Raamatust jäi aga pigem mulje, et autor püüab isiklikult nn posijatele ja esoteerikutele "ära teha" - niivõrd kumab ridadest tema suhtumine, mis kahjuks vähendab teose tõsiseltvõetavust. Samas ei eita professor Raukas ebatavaliste loodusnähtuste ja ekstrasensoorsete võimetega inimeste olemasolu ja leiab, et teadus ei tohiks sellistele uuringutele selga keerata.Arvustus Õhtulehes: http://www.ohtuleht.ee/826427/arvustus-ebateadusest-ja-imekividest-kristallimaagia-muutide-purustamine-vale-meetodiga
Lugeja muljed: http://elavfantaasia.blogspot.com.ee/2017/07/ebateadusest-ja-imekividest.html

Kommentaare ei ole: