kolmapäev, 4. aprill 2018

Kuidas planeerida röövi

Jonas Bonnieri raamat "Helikopterirööv" (Helios kirjastus, 2017) põhineb Stockholmis 2009. aastal päriselt aset leidnud raharöövil (Vikipeedias, Postimehes), kus G4S-i sularahakeskust röövides kasutati helikopterit - lennati kohale, murti katuse kaudu sisse, krabati nii palju raha, kui võimalik, ja lahkuti sama teed, jättes politsei pika ninaga. Tuleb märkida, et kuigi Bonnier kohtus röövlitega mitmel korral ka isiklikult ja kasutas neis vestlusis kuuldut, on tegu siiski romaani, mitte dokumentaalteosega. Autor on palju tähelepanu pööranud karakterite kirjeldamisele ja pean tunnistama, et paar röövlinägu muutusid mulle päris sümpaatseteks - hoidsin neile salaja isegi pöialt. Intervjuus Eesti Ekspressile on Bonnier elukutselisi röövleid võrrelnud riskikapitalistidega: "Kui küsida riskikapitalistilt pärast halba investeeringut, et kas sa lõpetad nüüd riskikapitalistina tegutsemise, siis nad naeravad selle peale ja ütlevad, et mõnikord lihtsalt läheb halvasti! Nende raharöövlitega on sama lugu – mõnikord neid võetaksegi kinni ja pannakse vangi, aga see ei ole veel põhjus oma tööd vahetada." Samas on ta raamatusse sisse kirjutanud ka paari kurjategija lootuse, et see rööv jääb viimaseks.
Kuna nii suure röövi kavandamine nõuab palju aega ja ettevalmistusi, kajastub see ka loo tempos - algus on aeglasem ja krobelisem, lõpp kiire ja äkiline. Tekstis on väga palju nimesid ja kohati võib seetõttu järje hoidmisega raskusi tekkida. Ah jaa, üks nimedest on lausa eestimaine: Toomas Mandel, kes plaanib hipodroomi kassa röövi. Kuidas tal see õnnestub, saate muuhulgas samuti teada.
Lugu on küllalt usutav, soovitan lugeda eelkõige neil, keda huvitavad kuritegude tagamaad. Kes ootab pigem pinget ja ülimat põnevust, võiks ehk valida midagi muud.

Kommentaare ei ole: